HOMERSKO DOBA
Period od 1200 do 800 godine pne. Naziva se Mračno ili Homersko doba. U tom periodu nastali su mnogi mitovi, legende i epovi: “Ilijada”, “Odiseja” i “Argonauti”. Prva dva epa se pripisuju slijepom pjesniku Homeru, ali naučnici nisu sigurni da je on uistinu autor ovih epova. Kako god, ovaj period nosi ime po tom piscu.
MITOVI su priče o bogovima, dok su LEGENDE priče o junacima i njihovim podvizima (kao priče o Argonautima ili Heraklu). Ove priče nisu potpuno izmišljene ili lažne, one se baziraju na istinitim događajima koji su kasnije prepričavanjem uljepšane.
Naučnici su skloniji taj period nazivati Mračnim dobom jer je to period kada opada Mikenska kultura zbog doseljavanja Jonjana, Eoljana i Dorana na tlo Grčke. Arheolozi su otkrili da su kulture navedenih naroda (plemena) bile na mnog nižem stupnju od kulture Mikenjana i Ahajaca. Proći će mnogo stotina godina dok Jonjani, Eoljani i Dorani ne dsegnu kulturu koja je nama poznata kao klasična grčka kultura. Na žalost, malo nam je poznaato o zbivanjima u periodu od 1200. do 800. godine pne. Znamo da su se tad formirali POLISI (gradovi - države) i da su ti gradovi vršili naseljavanje na teritoriju izvan granica današnje Grčke (Italija, Mala Azija, Sicilija, Dalmacija i Istra).To naseljavanje se naziva KOLONIZACIJA. S obzirom da je Grčka pretežito planinska država i da ima malo obradivih površina, stanovnici grčkih polisa su se selili u druga područja i tamo osnivali nove polise.
U pomenutom periodu počinje se razvijati religija. Grci su bili mnogobožci (politeisti). Vjerovali su u mnogo bogova, u nimfe, polubogove- poluljude, polubogove- poluživotinje i sl. Vodeće bogove su smjestili na planinu Olimp i smatrali su da oni tamo žive. Olimpski bogovi bili su: ZEUS (vrhovni bog, bog groma i munje), HERA (žena Zeusa, boginja braka i porodice), ATENA (boginja mudrosti, rata i znanosti), ARES (bog rata), AFRODITA (boginja ljubavi, Aresva žena), HEFEST (bog kovača i zanatlija), HERMES (bog glasnik, zaštitnik moreplovaaca, trgovaca i lopova), ARTEMIDA (boginja lova), APOLON (Artemidin brat, zaštitnik umjetnosti i bog sunca), HAD (Zeusov brat, bog podzemlja), PERSEFONA (Hadova žena, boginja prirode), POSEJDON (Zeusov i Hadov brat, bog mora i oceana), DEMATRA (Persefonina majka, boginja Zemlje). Pored ovih bogova postojali su i drugi bogovi kao na pr. KUPID (bog zaljubljenih, sin Aresa i Afrodite), DIONISIJE (Zeusov sin, bog vina i komedije), AURORA (boginja zore), i dr.
Pravi izvori o nastanku Olimpijskih igara su izgubljeni u vihorima stoljeća, ali kruže mnoge legende i predaje o njihovom nastanku. Jedna legenda govori da je Igre ustanovio sam Zeus kao proslavu svoje pobjede, u bitci za vrhovništvom, nad ocem Kromom. Druga kaže da je Heraklo, rimski: Herkules, jednom pobijedio na nekoj utrci u Olimpiji pa je odlučio da se na taj spomen svake 4 godine održavaju takve utrke.
Međutim, osim Igara u Olimpiji održavale su se i druge “konkurentne”, slične Igre. To su bile Pitijske, Nemejske i Istmijske Igre, ali su Olimpijske igre, spletom političkih okolnosti, nadvladale 572. godine prije Krista. Sve te priče u svezi sa starovjekovnim Igrama dovode nas u vezu sa starogrčkim pojmom Olimpijskog primirja, kada su, prema legendama, (za razliku od današnjih) grčke državice prekidale međusobna neprijateljstva za vrijeme trajanja Igara. A prvi vjerodostojan zapis o održavanju Igara u Olimpiji datira iz 776. godine prije Krista, premda nije sigurno da su to bile i prve Igre u staroj Grčkoj. Grci su od tog doba pčeli računati godine i to na načina:
776. god. pne. - Prva Olimpijada
775. god. pne - Prva godina Prve Olimpijade
774. god. pne - Druga godina Prve Olimpijade
773. god. pne. _ Treća godina Prve Olimpijade
772. god. pne. - Druga Olimpijada.... i td.